Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Švajc

(Jirkajerry, 26. 2. 2016 22:59)

Co je to švajc prosim kdo vi . napiste

Re: Švajc

(Luďa, 12. 12. 2018 11:51)

Odpovídám na otázku co je švajc Jirkovijerry. Brněnským hantecem je to Švýcarsko a jen doplním,že švajcaparát je autogén - acetylenová řezačka ocely.

Re: Švajc

(Tomino, 26. 12. 2016 0:16)

Švýcarsko asi

Šalina,špica vál!!

(Luďa , 12. 12. 2018 11:43)

Zdar jak svińa,tak všem cajzlům hóknu jak a proč se v Brně melduje né tramvaj jako v práglu ale šalina neboli šmirgl. Za Franc Jósefa fachčíla koňka ze staráku do řeček ,(to ste tam ešťe hrnuli šórem) mezi šíny hrčely z hajtr kokeše a celá štreka kychtila jak šmetyny bágl! Každá koc a keždé kemo jen hókl šajze line! Česky posraná cesta.Tak že šalina.Cajzle nekéruj do kemů z los brňos nebo dofachčijó do té tvé řiti a rozhodijó ti ten tvůj cajzlovské sandál ty hovne!Gdyž neco nekóříš tak do teho nekéruj.

Gramatika

(Ladis, 7. 4. 2016 21:49)

No, poslóchéte vy umělci,co si hrajete na brňáky.¨Každá vaša vodvolávka,ať už je naˇČíču,nebo Los Brňos,je hodně slabá.Nevim,ausgetrechnet,kdo z té vaší partie kóří hantec,ale raděj se na to vyserte,a zkuste třeba ostravštinu.Ve Štatlu se tomu každé zalochčí,no a na severu to každé haviř udéchá.Váš milované Ladis z Bastru

Eben Emael

(Ladis, 7. 4. 2016 21:36)

Tak moji milovaný orli ze štatlu.To,co tady zkóšíte se přicucnót na hantec,tak s tim se dite vycpat.

dotaz na spolupráci

(Věnka Berenika Orchideová, 17. 6. 2015 21:05)

Dobrý večer,

Jsem učitelka českého jazyka, ráda bych spolupracovala v oblasti Hantecu. Například doplňování slovníku HAntecu, odborná slovíčka apod.

Děkuji za odpověď

pravdu díš, Pepe...

(pgnext, 6. 2. 2010 20:37)

samozřejmě se nebudu přít a uznávám jakékoliv vysvětlení. Vycházel jsem z názoru brňáků, že koc je zkrácením slova kočka, případně kocour, což je označení (sličné) dívky. Nepochybně ale slovo "kočka" je také původně převzato z němčiny, jak praví vysvětlení významu slova "kocanda" na wikipedii.Cit: "...Z brněnského koc (nebo kchoc, z něhož vycházejí také verze kocna, kchocna, kocála, kchocála téhož významu), odvozeného z vídeňského Kotz („(v argotu) dívka, milenka“, původně „kočka“), jemuž odpovídá německé Katze. Z toho vychází i obdobný význam českého kočka."...
Původ slova šalina na http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0alina je vysvětlen takhle: cit: "...Slovo pochází z němčiny, vzniklo zkomolením slovního spojení elektrische linie (elektryše líne)..." tudíž jde opravdu o germanismus, resp. ve svém základu. Každopádně jde o unikátní pojmenování tohoto dopravního prostředku.

koc

(Pepe, 8. 1. 2010 23:15)

Pozn. k úvodní stránce...
tak zrovna slovo koc není nic jedinečného, je germanismus jak sviňa... se zaposlouchejte do Wienersprache a je to jasné (PS: to jen cajzlíci si myslí, že se říká kost :-)
a šalina je taky germanismus ;-)